The Centre of Attention homepage the centre of attention

Istanbul Modern'de Istanbul-Venedik Sergisi in Yapi (26 October 2006)

back to the library

 

The Center of Attention

Sanatsal üretimini deneysel bir yaklasimla sorgulayan The Center of Attention’in deneysel yaklasimi; sanat üretimi, temsili, tüketimi ve kalitimi olgularinin sürekli sorgulamaktir. Bir sanatçi grubu olan The Center of Attention’in Kugu Sarkisi’nda (2004), ziyaretçiden kendi ölümünü icra etmesini ister, ziyaretçi kendi seçtigi sarkiyi – bu ister Schubert’in Schwanengezang’i olsun ister Queen’in The Show Must Go On’u- dinlerken, cenaze töreninin provasini gerçeklestirir. Böylelikle, The Center of Attention, müzigin en güçlü ifade biçimi oldugunu göz önünde tutar, insanlarin kendi cenaze törenlerini düzenlemelerine yönelik yeni egilimi sorgular ve sanatin ölümsüzlügü meselesini yeniden ele alir. Kugu Sarkisi’nda izleyici/sanat nesnesi dinamigini tersine çevirmek ve bir yandan da izleyicinin kendi kendine bir bildiri üretmesini ve bunu incelemesini mümkün kilmak ister. Izleyici, sanatçi isbirligi, yasam ve ölüm, görsel, ses ve performans bölünür ve yeniden birlestirilir.

Kugu Sarkisi

Yapitin adi, ömrü boyunca tam bir sessizlik içinde yasayan, ama ölmeden az önce son derece hüzünlü ve çok güzel bir sarkiyi söylemeye baslayan Sessiz kugu efsanesine gönderme yapar. Kugu Sarkisi, konusma dilinde, kaçinilmaz sonunun bilincinde olan oyuncunun, son bir gösterisli çaba harcadigi final sahnesini ifade eden bir deneyime dönüsür. Düz beyaz duvarlardan, seçilmis ölüdoga resimlerinden ve bir buket zambaktan olusan minimalist mekan içinde, heykel kaidesine uzanmis olan izleyici, yapitla dogrudan iliskiye girer, hatta bir sanat nesnesine dönüsür. Böylece, ayni anda hem izleyici hem de yorumcu konumunda var olarak, anlamin ortaya çikisina neden olur.

“Venedik-Istanbul” sergisi boyunca The Center of Attention’a ugrayarak, yalnizca yabanci dilde degil, Türkçe sözlü de birçok sarkinin bulundugu genis sarki arsivinden dilediginiz sarkiyi seçebilir ve kendi cenazenizi düzenleyebilirsiniz.